BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Elektroninės knygos

Ką dar apie eknygas:
-„Amazon“ skelbia, kad šiemet Jungtinėje Karalystėje ir JAV elektroninių knygų pardavimai jau aplenkė spausdintas knygas.
-Remiantis JAV surinktais duomenimis, elektroninių skaityklių savininkai vidutiniškai per metus perskaito 24 knygas, spausdintų knygų skaitytojai – 15. Kai kuriose rinkose, pavyzdžiui, Australijos ir Naujosios Zelandijos, e-knygos jau šiandien sudaro 10-15% pardavimų – tai reikšmingas kiekis bet kuriai didesnei leidyklai.
-Per pastaruosius metus elektroninių knygų skaičius „Amazon“ išaugo 2 kartus.
-net 90 iš pusantro šimto laukia, kol sumažės el.knygų bei skaityklių kainos, ir tada galės jas pirkti. Kitaip tariant, kai elektroninis malonumas apsieis pigiau, nei popierinis, tada galima bus šnekėti apie masinį reader’ių paplitimą.
-Specialistai iš Nacionalinio raštingumo fondo apklausė apie 35 tūkstančius britų nuo 8 iki 16 metų amžiaus ir nustatė, kad dauguma jų (52 procentai) mieliau skaito elektroninius literatūros kūrinių variantus. Tyrimo duomenimis, 39 procentai paauglių kasdien naudoja planšetinius kompiuterius bei elektronines knygas ir tik 28 procentai kasdien skaito spausdintines knygas. Beje, pastarosios labiau traukia mergaites negu berniukus – atitinkamai 68 procentai ir 54 procentai.
- Kainos: Popierinė knyga: 10% autoriui, 30% leidėjui, 10% spaustuvei, 10% platintojui; 40% pardavėjui.
Elektroninė knyga (Amazon): 8% autoriui, 33% leidėjui, 59% Amazon dalis.
Iš tokio paskirstymo akivaizdu, kad autorių elektroninės knygos visiškai nevilioja. Leidėjams tarsi būtų gerai, bet baimė dėl piratavimo yra didesnė, nei tie 3 papildomi procentai, ypač kai jie skaičiuojami nuo mažesnės knygos kainos. Na, o apie Amazon dalį nėra ko ir kalbėti – ji išties drakoniška.
-Baisusis klausimas:
O ką, jei knygas nukopijuos ir paleis internete nemokamai? Spėju, kad būtent šis klausimas ir menamas liūdnas atsakymas į jį paralyžiuoja mūsų leidyklų ir knygų pardavėjų norus pradėti dirbti su skaitmeninėmis knygomis. Bet šis klausimas turi ir kitą, paslėptą: ar žinote, kad piratai nelaukia jūsų skaitmeninių knygų ir jau kurį laiką sėkmingai popierines verčia skaitmeninėmis?
Nereikia ilgai dairytis, kad internete rastum šimtus tūkstančių nemokamai platinamų skaitmeninių knygų anglų kalba ir jau bent kelis šimtus lietuviškų. Lietuviškos pasirodė santykinai neseniai, tačiau jų „katalogas“ sparčiai auga. Jis kol kas nelabai grėsmingas – dažniausiai į skaitmeninį formatą žmonės verčia seniau išleistas „Drąsiųjų kelių“, „Zenito“, „Pasaulinio fantastikos aukso fondo“ serijų knygas, tačiau pasitaiko ir naujų „bestselerių“.
Todėl kuo ilgiau leidyklos ir knygynai delsia pradėti prekybą skaitmeninėmis knygomis, tuo daugiau erdvės veiklai atiduoda nelegaliai jas skenuojantiems ir paverčiantiems e-knygų tekstu. Spėju, kad kitais metais lietuviškų e-knygų pogrindis išaugs iki poros tūkstančių pavadinimų – solidžios inteligento namų bibliotekos dydžio. O kas tada?

Taigi išties reikalingas rimtas požiūris į eknygas- ir kainų politikoje, nes kitaip piratinės knygos ir toliau bus paklausios, ir prieinamumo kūrime- kodėl popierinės turi bibliotekas, o elektroninės ne? Ir mokesčių politikoje- PVM popierinėms ir eknygoms skiriasi. Absurdas.
O kol kas siūlau nemokamą resursą- www.nemokamosknygos.v4.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą